четвер, 9 червня 2016 р.

НЕЙМОВІРНІ ЦІКАВИНКИ ПРО МОРОЗИВО

  

                                                        Увага! Увага!Не пропустіть!

                                                        10 червня об 11 годині

                                                      Морозиво-шоу “Велике свято 


                                                      маленьких ласунів”.







   Морозиво – це солодкий і смачний  смаколик, який люблять діти і дорослі.  У спекотну погоду воно стає дуже популярним. Сьогодні існує велика  різноманітність сортів морозива. Історія цього холодних смаколика     почалася ще в Стародавньому Китаї, десь 5 000 років тому. У будинках  заможних китайців до столу подавали заморожені фруктові соки. Олександр  Македонський також любив морозиво, а Гіппократ стверджував, що воно  допомагає позбутися від жару.


*       В XVIII столітті  на Русі молоко змішували з медом, потім отриману суміш заморожували в порційних формах. На Масляну теж готували суміш із замороженого сиру, цукру, сметани і родзинок.
*       Знаменитий мандрівник Марко Поло привіз рецепт морозива в Європу в 1295 році. Для охолодження цього десерту тоді використовувалася селітра.
*       Кажуть, що на острів Святої Єлени, куди заслали французького імператора Наполеона, привезли спеціальний пристрій для виготовлення морозива. Дуже прославлений полководець  надзвичайно любив цей десерт. Навіть на засланні не міг відмовити собі в цьому задоволенні.
*       Ще в XIX столітті морозиво було дуже дорогим задоволенням, який могли собі дозволити тільки забезпечені верстви населення.
*     Морозиво ескімо винайшов Крістіан Нельсон. Він покрив пломбір шоколадною глазур’ю і назвав цей продукт «ескімо-пай», що в перекладі означає «пиріжок ескімоса».

*  Морозиво на паличці було винайдено абсолютно випадково. Френк Епперсон якось випадково залишив на морозі склянку з содовою, в якому була соломинка. Побачивши на ранок результат, винахідливий каліфорнієць відразу ж запатентував винахід в 1905 році і став виробляти заморожені лимонади, які назвав popsicle. У роки великої депресії цей продукт стали випускати відразу з двома паличками, щоб одну порцію можна було розламати навпіл, при необхідності.
*     У світі існують сорти морозива зі смаком риби, морепродуктів, часнику, перцю чилі, сиру, грибів, бекону, томату і селери. До речі, в СРСР в 80-е роки минулого століття теж виробляли томатний щербет, але особливою популярністю у населення це екзотичне смакування не користувалося.
*    Найбільше морозива вживається в США, Австралії, Бельгії, Нової Зеландії та Данії. Кафе, яке знаходиться у Венесуелі, пропонує більше 700 сортів цього десерту. Це найбільше кафе-морозиво в світі.
*       У США застуду лікують не медом і малиною, а грілками з льодом, холодним душем і… спеціальним морозивом. До його складу входить імбир, лимонний сік і мед, випущений варіант лікувального морозива з кайенским перцем і бурбоном.
*       Морозиво є прекрасним засобом для профілактики ангіни, тонзиліту і фарингіту. Воно гартує горло і робить слизову менш сприйнятливою до перепадів температури.
*     Найдорожче морозиво подається в ресторані Serendipity (Нью-Йорк). В цей десерт додають, мадагаскарську ваніль і воно покрито шаром їстівного золота. Також до цього десерту подають екзотичні фрукти, драже із золота, вишеньки з марципана і трюфелі. У вартість цієї страви також входить спеціальна золота ложечка, прикрашена діамантами, яку відвідувач може забрати собі на пам’ять про те, що за величезні гроші покуштував морозива в Нью-Йорку.
*      У 2006 році в Пекіні був виготовлений величезний торт з морозива. Він важив 8 тонн, його довжина становила 4.8 м, висота – 1 м, ширина – 3 м. Торт був прикрашений малюнками ведмедиків, і його виготовлення було частиною рекламної кампанії дитячого спектаклю «Гора морозива».
*    У книгу рекордів Гіннеса занесений торт з морозива, який виготовили у 2011 році в Канаді. Він важив близько 10 тонн. На приготування цього десерту пішло 9 тонн морозива, 136  кілограм шоколадної крихти і 90 кілограм бісквіта.
*      Можна порадувати і здивувати гостей незвичайним десертом — смаженим морозивом. Для цього потрібно кульку пломбіру дуже сильно заморозити, потім обваляти в борошні, збитому яйці і панірувальних сухарях. Зберігати напівфабрикат слід в морозилці, а безпосередньо перед подачею на стіл потрібно дуже швидко обсмажити морозиво у фритюрі.

Немає коментарів:

Дописати коментар